Seudónimo
Seudónimo
02-02-2017
Mathematics
contestada
How to solve the second question
Respuesta :
taskmasters
taskmasters
09-02-2017
Your questions are:
1.1. 96 points for 6 games
1.2. 592 students for 17 classrooms
2.1. 15 yd² for $2 per square yard
2.2. 26 ounce at $0.15 per ounce
The first set of problem, that is 1.1. and 1.2 are answered by dividing the numbers.
1.1. 16 points per game
1.2. 34.8 or 35 students per classroom
For the second set, we just have to multiply to get the cost of each.
2.1. $30
2.2. $3.9
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 53+ )
Otras preguntas
Which set of numbers can represent the side lengths, in inches, of an acute triangle? 4, 5, 7 5, 7, 8, 6, 7, 10 7, 9, 12
Why is Mama concerned about the plant? What can the reader infer about Mama, based on her concerns? Act 1 Scene 1 of A Raisin In the sun
(a) antawn, the team's starting quarterback, has a head circumference of 22.4 inches. what is antawn's percentile? (b) find the head circumference of the player
If a person is involved in an incident at a medical facility, where should a report be filed? 1) the police department 2) the National Institute of Health 3) PS
Which equations have no solution? a. 3x-y=2, 9x-3y=6 b. 4x-7y+28=0, 5y-7x+9=0 c. 3x-5y-11=0, 6x-10y-7=0 d. None of these
which best-selling book, written by angela duckworth, explains how success can be achieved by a combination of passion and persistence?
Multiply and reduce to lowest terms. 5 2/5 × 3 6/11= 19 8/55 19 4/25 19 3/8 19 1/7
Discuss the advantages of computerised systems over manual systems
What is the equation of the line that passes through (-3,-1) and has a slope of 3/5 Put your answer in slope-intercept form.
PLEASE HELP LIMITED TIME!!!!!! A person mostly likely reads an expository essay to ____. Select one: understand facts or details about a topic. validate their o