davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 54+ )
Otras preguntas
Which indicates that someone has a positive body image
A standard deck of 52 playing cards contains 13 cards in each of four suits: hearts, diamonds, clubs, and spades. Four cars are drawn from the deck at random.
what could be a possible value for x ? a. 3.5 b. 4.0 c. 4.5 d. 5.5
PLEASE HURRYLook at Jonathan's budget below. Find the percentages associated with each category of his budget: Monthly net income: $4,500 Expenses:Housing: $1,
help me and get some points...... the banks were put on _______ to check how strong they were. a. reserve b. warning c. holiday d. all of the above
Simplify: √(9 − 4√5)
15 Points! 8th grade math! Let f be the function given by f(x) = 3x + |4 − x| . Find and simplify: f(5) + [f(−1)]^2
Que es un amigo real???..
which part of this excerpt from president Barack Obama's remarks on the buffet rule uses the logical fallacy of false dilemma
what is the steps for opening paint application