lele55
lele55
01-10-2016
Mathematics
contestada
If 32 oz are $6 how much would 1oz cost
Respuesta :
Neuron
Neuron
01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:
32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?
32 * x = 6 * 1
32 * x = 6
x = 6 / 32
x = $0.1875
The correct result would be $0.1875.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 54+ )
Otras preguntas
Xenon (xe) of mass 5.08 g reacts with fluorine to form 9.49 g of a xenon fluoride compound. what is the empirical formula of this compound?
Compare and contrast your independent reading selection.
do you have to do some math to answer both of these or do you just answer yes ✅ or no
Both the consumption of alcohol and the ingestion of antianxiety drugs work to increase the activity of __________, which is an inhibitory neurotransmitter.
To extend the Sieve of Eratosthenes to 200, what is the largest prime whose multiples would have to be considered?
Help Yaya ASAP Please Jessica and Marcus each earn the same amount of money every week mowing lawns. Jessica saves 50% of her money and Marcus saves 1/4 of his
Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound
The measure of an angle is 12 less than twice the measure of its supplement. What is the measure of the angle and its supplement ?
Use the discriminant to determine the number and type of solutions for the given equation x^2+2x+6=0
What was the Kevin temperature of the flubber when it was first discovered?